Tryouts: 2018-19

SANTOS TRYOUTS

To Register CLICK HERE (you will be redirected to the city of Roswell registration system) cost $12

TRYOUT SCHEDULE

Academy 9U-12U and Select 13U: May 29, 30, 31 (Tuesday, Wednesday, Thursday)

  • 2009-2010 Boys 9U Jr Academy, 5:00-6:15 on Groveway Lower #6 (turf) (Wednesday 5/30 ONLY)
  • 2009-2010 Girls 9U Jr Academy, 5:00-6:15 on Groveway Lower #5 (turf) (Wednesday 5/30 ONLY)
  • 2010 Boys 9U Academy, 5:00-6:15pm on Groveway Lower #1 & #2 (turf)
  • 2010 Girls 9U Academy, 5:00-6:15pm on Groveway Lower #3 & #4 (turf)
  • 2009 Boys 10U Academy, 5:00-6:15pm on Groveway Upper (turf)
  • 2009 Girls 10U Academy, 5:00-6:15pm on Groveway Upper (turf)
  • 2008 Boys 11U Academy,  7:15-8:45pm on Groveway Upper (turf)
  • 2008 Girls 11U Academy,  7:15-8:45pm on Groveway Lower (turf)
  • 2007 Boys 12U Academy, 7:15-8:45pm on Grimes Bridge #1 (Rainout back-up field - East Roswell Park 1)
  • 2007 Girls 12U Academy, 7:15-8:45pm on Grimes Bridge #2 (Rainout back-up field - East Roswell Park 2) 
  • 2006 Boys 13U Select, 5:00-6:30 on Grimes Bridge #1 (Rainout back-up field - East Roswell Park 1)
  • 2006 Girls 13U Select, 5:00-6:30 on Grimes Bridge #2 (Rainout back-up field - East Roswell Park 2)

Select 14U-19U: June 5, 6 and 7 (Tuesday, Wednesday, Thursday) 

  • 2005 Girls 14U Select, 5:00-6:30pm at Groveway Lower 
  • 2004 Girls 15U Select, 7:15-8:45pm at Groveway Lower
  • 2003 Girls 16U Select, 7:15-8:45pm at Grimes Bridge #1
  • 2002 Girls 17U Select, 7:15-8:45pm at Grimes Bridge #1
  • 2001 Girls 18U Select, 7:15-8:45pm at Grimes Bridge #1
  • 2000 Girls 19U Select, 7:15-8:45pm at Grimes Bridge #1
  • 2005 Boys 14U Select, 5:00-6:30pm at Groveway Upper
  • 2004 Boys 15U Select, 5:00-6:30pm at Grimes Bridge 1
  • 2003 Boys 16U Select, 5:00-6:30pm at Grimes Bridge 2
  • 2002 Boys 17U Select, 7:15-8:45pm at Groveway Upper 
  • 2001 & 2000 Boys 18U-19U Select, 7:15-8:45pm at Grimes Bridge 2

FIELDS

Groveway Community Park - Upper and Lower Turf Fields: 150 Dobbs Dr, 30075

  • Upper Field - Drive to the top of the hill on Dobbs Dr and turn right into Parking lot next to large playground
  • Lower Field - As you drive up the hill on Dobbs Dr, turn right at Dobbs Ct and go over small hill to parking lot

Grimes Bridge Park - Field 1 & 2 Grass Fields: 830 Grimes Bridge Park, 30075

East Roswell Park - Field 1 & 2 Turf Fields: 9000 Fouts Rd, 30076

COACHING STAFF

BOYS AGE GROUP TEAM NAME PROJECTED DIVISION FALL PRACTICE HEAD COACH
2010/11 Boys 8/9U JR ACADEMY N/A TBD QUINTON HART
JESSE PAREDES
2010 Boys 9U ACADEMY N/A Tu/Th 5-6:30
Begins 7/31
Ends 11/29
ALLAN DAVIE
SCOTT SUTTON
2009 Boys 10U ACADEMY N/A Tu/Th 5-6:30
Begins 7/31
Ends 11/29
JEFF HEIDT
MARK LOGAN
DARDAN LATIFI
2008 Boys 11U ACADEMY N/A Tu/Th 6:30-8
Begins 7/31
Ends 11/29
DARDAN LATIFI
JASON DESTEFANO
SCOTT SUTTON
JOE FITTON
2007 Boys 12U ACADEMY N/A Tu/Th 6:30-8
Begins 7/31
Ends 11/29
QUINTON HART
BARRY BURDEN
ANGEL PINEDA
TYLER PULLIAM
2006 Boys 13U BLUE CLASSIC 1 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
ALLAN DAVIE
2006 Boys 13U RED CLASSIC 3 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
JEFF HEIDT
2005 Boys 14U BLUE CLASSIC 1 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
QUINTON HART
2005 Boys 14U RED CLASSIC 4 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
MARK LOGAN
2004 Boys 15U BLUE CLASSIC 1 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
CHRIS MERHOFF
2004 Boys 15U RED CLASSIC 3 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
DAN FARNHAM
2004 Boys 15U WHITE CLASSIC 4 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
DEJO OLATERU
2003 Boys 16U BLUE CLASSIC 2 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
MARK LOMAS
2003 Boys 16U RED CLASSIC 4 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
KOM MOMENI
2002 Boys 17U BLUE CLASSIC 1 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
CHRIS MERHOFF
2002 Boys 17U RED CLASSIC 3 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
MIKE PATCH
2001 Boys 18U BLUE CLASSIC 1 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
ALLAN DAVIE
GIRLS AGE GROUP TEAM NAME PROJECTED DIVISION FALL PRACTICE HEAD COACH
2010/11 Girls 8/9U JR ACADEMY N/A TBD ALEXANDRA SANTIAGO
SYDNEY REEDER
2010 Girls 9U ACADEMY N/A Mo/We 5-6:30
Begins 7/30
Ends 11/28
MADISON CLARK
KAYLA SOBBA
2009 Girls 10U ACADEMY N/A Mo/We 5-6:30
Begins 7/30
Ends 11/28
CHUCK ROSS
ALEXANDRA SANTIAGO
ARTURO HERNANDEZ
2008 Girls 11U ACADEMY N/A Mo/We 6:30-8
Begins 7/30
Ends 11/28
JOHNNY JACKSON
MADISON CLARK
ARTURO HERNANDEZ
2007 Girls 12U ACADEMY N/A Mo/We 6:30-8
Begins 7/30
Ends 11/28
CHUCK ROSS
ALEXANDRA SANTIAGO
KAYLA SOBBA
LAWRENCE GARCIA
2006 Girls 13U BLUE ATHENA A 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
GEORGE STOKES
2006 Girls 13U RED ATHENA C 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
DAN FARNHAM
2005 Girls 14U BLUE NL 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
MARK LOMAS
2005 Girls 14U RED ATHENA C 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
GEORGE STOKES
2004 Girls 15U BLUE ATHENA A 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
JASON DESTEFANO
2002/3 Girls 16/17U BLUE ATHENA A 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
DANNELLE LEWANDOWSKI
2002/3 Girls 16/17U RED ATHENA B 2 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
DEJO OLATERU
2001 Girls 18U BLUE NL 3 Days/Wk
Day/Time TBD
Begins 7/30
Ends 11/29
MARK LOMAS